POBOLJŠAJTE KVALITETU ZRAKA U SVOM PROSTORU
Zašto je kvaliteta zraka u interijeru toliko važna? Može li uopće zrak u našim poslovnim prostorima i domovima biti štetan po naše zdravlje? I kako to utječe na produktivnost i raspoloženje?
KVALITETA ZRAKA SNAŽNO UTJEČE NA NAŠE ZDRAVLJE
Većina nas provodi čak 90% vremena u interijeru, bilo na poslu ili u obiteljskom domu. Bez disanja ne možemo: stoga čitavo to vrijeme udišemo okolni zrak, sa svim onečišćenjima. U urbanim sredinama nerijetko je čak i vanjski zrak onečišćen, a onaj unutar objekta je najčešće lošije kvalitete. Posebno to utječe na osobe s osjetljivim dišnim sustavom, poput djece i starijih osoba, kao i osoba s astmom ili alergijama.
Loša kvaliteta zraka može čak i kod potpuno zdravih osoba potaknuti glavobolje, probleme sa sluznicom, koncentracijom i suhoću očiju. A kod onih koji često pate od tegoba s disanjem, unutarnji prostori s lošijom kvalitetom zraka mogu značajno umanjiti njihovu radnu sposobnost i kvalitetu življenja.
Znači li loša kvaliteta zraka da je on onečišćen? Ne nužno! Naime, kvaliteta zraka je nešto širi pojam od same čistoće zraka. Odnosi se na sva ona obilježja zraka koji ga čine pogodnim za udisanje. Primjerice, jako suh zrak može biti potpuno čist, no to ne znači da je kvalitetan.
ŠTO UTJEČE NA LOŠU KVALITETU ZRAKA U INTERIJERU?
Na kvalitetu zraka u unutarnjim prostorima najviše utječu sljedeći faktori:
- kemikalije koje se koriste u unutarnjem prostoru, npr. sredstva za čišćenje, ali i neugodni mirisi;
- materijali koji otpuštaju hlapive tvari, npr. novougrađeni podovi, namještaj, tretirane navlake;
- pušenje, preko kojeg se brojni toksini otpuštaju u okolni zrak;
- radon, radioaktivni plin koji se nalazi posvuda u zemljinoj kori, i lako izlazi iz tla u zrak;
- lebdeće čestice (npr. PM10), koje su povezane s respiratornim i kardiovaskularnim problemima te dolaze u interijer izvana ili iz unutarnjih izvora, kao što su primjerice kuhanje ili tkanine;
- mikrobi, koji mogu imati ulogu u razvoju astme ili alergija;
- štetnici, poput grinja ili žohara, mogu prenositi brojne alergene, kao i kućni ljubimci;
- vlažnost zraka:
- ako je preniska, javlja se suhoća kože i iritacija očiju;
- ako je previsoka, voda će se kondenzirati na površinama te pogodovati širenju grinja te razvoju plijesni i gljivica;
- ventilacija, koja, ako je preniska, smanjuje koncentraciju kisika te povećanje koncentracije ugljičnog dioksida kojeg izdišemo, što utječe na radnu učinkovitost i raspoloženje;
- temperatura, jer ekstremne temperature štete tjelesnim funkcijama ili čak predstavljaju rizik po zdravlje.
Zanima vas kakva je kvaliteta zraka u vašem prostoru? Riješite naš kviz i dobijte rezultate u najkraćem roku na vašu email adresu!